close
تبلیغات در اینترنت
ناو شکن جماران

تارنگار عقاب جادویی
قالب وبلاگ
اطلاعات
آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
اعضای آنلاین : 0
تعداد اعضا : 40
--------------------------------------------

--------------------------------------------
آمار مطالب
کل مطالب : 203
کل نظرات : 355
--------------------------------------------
آمار بازدید
بازدید امروز : 90 نفر
باردید دیروز : 78 نفر
بازدید هفته : 232 نفر
بازدید ماه : 1,767 نفر
بازدید سال : 16,582 نفر
بازدید کلی : 241,544 نفر
عضویت در خبرنامه

نظر سنجی
وبلاگم رو چطور می بینید؟


کدام یک از اسم های زیر رو برای تارنمای آیندم انتخاب می کنید؟!

لینک های مفید
جستجو
آخرین ارسال های تالار گفتمان
عنوان پاسخ بازديد توسط
برترین دیالوگ های گرگ و میش 2 2407 radman77

ناوشکن جماران، بدون شک مهمترین دستاورد علمی، فنی و تحقیقاتی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و از مهمترین پروژههای اقتدارآفرین کشورمان است.

 

مرحله تحقیق و طراحی ناوشکن :

گروههای کارشناسی در ابتدای امر به بررسی قابلیتها و ظرفیتهای علمی و فنی ساخت ناوشکن در کشور و برنامه زمانبندی و اجرای این پروژه پرداختند. آنها مطالعات بسیار دقیقی را بر روی ناوشکنهای جدید و پیشرفته دنیا انجام داده و سپس بر اساس نیازهای نیروی دریایی و همچنین متناسب با امکانات بومی و شرایط محیطی و منطقهای به طراحی و مهندسی ساخت ناوشکن اقدام کردند.پروسه طراحی این ناوشکن به گونهای صورت گرفت که در صورت تکمیل پروژه بتواند به عنوان یکی از پیشرفتهترین ناوشکنهای روز دنیا و برتر از ناوشکنهای هم کلاس خود قرار گیرد. پس از تعیین استراتژی ساخت، کارشناسان به مرحله طراحی و تدوین بدنه و تحلیل مدل هیدرودینامیکی ناوشکن با بهرهگیری از نرمافزارهای بومی رسیده و سپس تمامی مواد خام و اولیه ساخت ناوشکن را در آزمایشگاههای متالوژی مورد بررسی و تطبیق با استانداردهای بین المللی قرار دادند.

 

در مرحله بعدی کارشناسان اقدامات مطالعاتی خود را به بخشهای کنترل ناوشکن از جمله اتاق عملیات و پنل فرماندهی، سامانههای رانشی، دستگاههای راداری، الکترونیکی و دستگاههای مخابراتی اختصاص دادند.

بخش عمدهای از مطالعات و تحقیقات مذکور توسط کارشناسان نیروی دریایی ارتش که تربیت شده دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر هستند با دقت و جدیت صورت گرفت و بخش دیگر از مطالعات نیز با همکاری مراکز صنعتی، نظامی و دانشگاهی کشور تکمیل گردید.

بسیاری از مواردی که در مرحله طراحی و تحقیق انجام شد از جمله طراحی سامانههای و نحوه نصب تجهیزات فنی، سامانههای رزمی، سامانههای جنگ الکترونیک و فنآوریهای رایانهای مرتبط با ادوات دفاعی در این ناوشکن برای نخستین بار صورت میگرفت و همین عامل موجب میشد کارشناسان به وقت و زمان بیشتری برای اجرای پروژه نیاز داشته باشند اما با کار و تلاش شبانه­روزی و پشتیبانی شایسته سامانه فرماندهی نیروی دریایی ارتش موانع یکی پس از دیگری مرتفع شده و هر چه زمان جلو میرفت زمان اجرا و عملیاتی شدن پروژه نیز نزدیکتر میشد.

مرحله عملیاتی اجرای پروژه :

هر چند بسیاری از گامهای عملیاتی این پروژه همزمان با کار مطالعاتی و تحقیقاتی آن انجام شده اما فرماندهان ارتش بلافاصله پس از پایان مراحل تحقیق بدون هیچگونه وقفهای کار ساخت ناوشکن جماران را در دستور کار قرار دادند.

تهیه صدها تن فولاد دریایی، ساخت بدنه و کاسه فولادی ناوشکن با نصب روسازه ها، پارتیشن­های داخلی، پرچمهای آلومینیومی، دربهای نفوذناپذیر، سامانههای پیشرفته آبشیرین، کمپرسورهای هوای فشرده، سامانه رانش و انواع تجهیزات هیدرودینامیکی نسل جدید، سامانه های اطفای حریق، سامانههای خنککننده، سامانه استابلایزر (متعادلکننده)، سامانههای کمک ناوبری پردقت در بخش عمقیابی، سرعت سنجی و هواشناسی و نصب انواع سامانه های مخابراتی و رادیویی پیشرفته، بخشی از اقداماتی است که بر اساس برنامه زمانبندی شده و در مراحل مختلف بر روی ناوشکن جماران نصب و اجرا شده است و همانگونه که در مراحل طراحی بسیاری از موارد و مراحل برای نخستین بار در کشور انجام شده در مرحله اجرای این پروژه نیز تقریبا تمامی مراحل عملیاتی آن تجربه اول ما در این زمینه بوده است.

کارشناسان زبده نیروی دریایی ارتش بر اساس تجربیات گرانبهای هشت سال دفاع مقدس با همکاری دانشجویان خوش ذوق و خلاق دانشگاه علوم دریایی امام خمینی و سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور در حالی پروژه عظیم ناوشکن جمهوری اسلامی جماران را به مرحله اجرا درآوردند که هیچکدام از متخصصان علوم نظامی در دنیا باور نمیکردند که جمهوری اسلامی ایران با وجود شرایط تحریم و عدم همکاری اطلاعاتی، فنی و تحقیقاتی کشورهای صاحب این فنآوری بتواند در این زمینه به موفقیت دست یابد، اما بحول و قوه الهی با انگیزه و روحیهای که نشأت گرفته از توجه ویژه فرمانده معظم کل قوا به این پروژه عظیم دفاعی بود؛ افتخارآفرینان نیروی دریایی باتلاش شبانهروزی و عبور از مرزهای دانش و فنآوری کار ساخت ناوشکن جماران را با موفقیت به پایان رساندند.

توانمندیهای رزمی ناوشکن جماران:

بخشی از توانمندی های دفاعی این ناوشکن به شرح زیر می باشد:

سامانههای جامع و پیشرفته مخابراتی هوایی، سطحی و زیرسطحی و سامانه جامع ردنگار، سامانههای راداری تاکتیکی، سامانههای جنگ الکترونیک و ضد الکترونیک.

سامانههای موشکی سطح به سطح و سطح به هوای برد بلند و برد متوسط.

توپ دریایی تمام اتوماتیک.

سامانه پیشرفته دفاع در برابر حملات شیمیایی، میکروبی و هستهای، مجهز به دربهای نفوذناپذیر و حمام ش.م.ه. به منظور رفع آلودگی احتمالی نفرات و تیمهای سنجش آلودگی عوامل شیمیایی مجهز به لاکرهای کنترل صدمات احتمالی به ناوشکن.

قابلیت حمل و سوخت رسانی به بالگرد: این قابلیت برای نخستین بار در ناوشکن این کلاس صورت پذیرفته و میتواند انواع بالگردها را برروی پد مخصوص بالگرد دریافت و در صورت نیاز سوخترسانی نماید.

نکته قابل توجه در خصوص قابلیتهای رزمی ناوشکن جماران این است که تمامی مراحل تحقیق، طراحی و ساخت تجهیزات رزمی مستقر در این ناوشکن نیز علیرغم پیچیدگیها، ظرائف و حساسیتهای خاص آنها بدست متخصصان داخلی و بدون نیاز به قطعات و تجهیزات غیر بومی طراحی و تولید شده است.

تحویل و الحاق ناوشکن جماران به نیروی دریایی ارتش:

بالاخره زحمات ارزشمند و خستگیناپذیر دریادلان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به ثمر نشست و ناوشکن جمهوری اسلامی جماران به عنوان نخستین ناوشکن ساخت کشورمان، ما را در زمره 14 کشور تولیدکننده این فنآوری در دنیا معرفی نمود.

این ناوشکن پیشرفته با سرعت و برد عملیاتی بالا در صدر ناوشکنهای هم کلاس خود قرار گرفته است در طی سه مرحله به ناوگان پر افتخار نیروی دریایی ارتش پیوست. در مرحله نخست که تست عملیاتی اول و راهاندازی دستگاهها و سیستمهای موجود در ناوشکن بود، متخصصان فرماندهی پروژه موج نیروی دریایی ارتش و کارشناسان و متصدیان امر در کارخانجات این نیرو در منطقه یکم دریایی با موفقیت تست اولیه را انجام دادند.

پس از انجام مراحل اولیه راهاندازی سامانه های ناوشکن جماران که همگی بر اساس استانداردهای بینالمللی مورد آزمایش و تطبیق قرار گرفت، کلیه قطعات و سیستمها برای بار دوم در کنار اسکله مورد آزمایش و عیبیابی قرار گرفتند و سرانجام تست نهایی ناوشکن مطابق با دستورالعمل آزمایش دستگاهها در دریا انجام گرفت. این مرحله شامل آزمایشهای مربوط به قابلیتهای عملیاتی و همچنین کارایی تجهیزات ناوبری، مخابراتی و تسلیحاتی ناوشکن جماران بود که با موفقیت مورد آزمایش و تست نهایی قرار گرفت.

در حال حاضر ناوشکن جمهوری اسلامی جماران با الحاق به ناوگان نیروی دریایی ارتش و امکان حضور موثر در پهنه آبهای بینالمللی، عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران را تقویت نموده و یاد و خاطره حماسه آفرینی های دریادلان این نیروی همیشه قهرمان بویژه شهدای والامقام ناوشکن­های سهند و سبلان و دیگر حماسه سازان عملیات «مروارید» را زنده خواهد کرد.

 

 

دسته بندی : هواپیما،هلیکوپتر،ناو هواپیما ها و و هلیکوپتر ها و ناو ها

بازدید : 363

یکشنبه 04 تير 1391 | 13:54 | نویسنده : ParSa
مطالب مربوط
Say Some thing!
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


.: Weblog Themes By Skin98 :.

پيوندهاي روزانه
امکانات
Review http://www.magiceagle.rzb.ir/ on alexa.com

بهترين كدها در صبادانلود

پشتیبانی
قالب طراحی سایت
ابزار پرش به بالا
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
br b