close
تبلیغات در اینترنت
کشتی جنگی

تارنگار عقاب جادویی
قالب وبلاگ
اطلاعات
آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
اعضای آنلاین : 0
تعداد اعضا : 40
--------------------------------------------

--------------------------------------------
آمار مطالب
کل مطالب : 203
کل نظرات : 355
--------------------------------------------
آمار بازدید
بازدید امروز : 29 نفر
باردید دیروز : 81 نفر
بازدید هفته : 266 نفر
بازدید ماه : 1,691 نفر
بازدید سال : 1,691 نفر
بازدید کلی : 244,613 نفر
عضویت در خبرنامه

نظر سنجی
وبلاگم رو چطور می بینید؟


کدام یک از اسم های زیر رو برای تارنمای آیندم انتخاب می کنید؟!

لینک های مفید
جستجو
آخرین ارسال های تالار گفتمان
عنوان پاسخ بازديد توسط
برترین دیالوگ های گرگ و میش 2 2472 radman77

مقاله از مجله ی دانستنیها :

 

بررسی فیلم کشتی جنگی  Battle ship

ایده ای هیجان انگیز، جلوه های ویژه ی چشمگیر، بازی های نسبتا قابل قبول، 200 میلیون دلار بودجه، حمله ی موجودات فضایی، نبرد میان دریاها... اگر همه ی اینها را کنار هم قرار دهید انتظار دارید نتیجه ی آن بر پرده ی سینما فیلمی بی نظیر از کار درآید. اما بعد از تماشای فیلم « کشتی جنگی » احساس می کنید که انتظار شما برآورده نشده است.

به نظر می رسد علت اصلی، در از هم گسیختگی منطق درونی داستان باشد. « کشتی جنگی » محصول سال 2012 به کارگردانی پیتر برگ است. کاربران سایت « آی ام دی بی » به آن رتبه ی 2/6 از 10 را داده اند. در این فیلم هنرپیشه های به نامی همچون لیام نلسون، الکساندر اسکارز گارد، بروکلین دکر و ریحانا، خواننده ی معروف ، حضور دارند. تهیه کننده ی این فیلم پیشتر تهیه کنندگی فیلم ترانسفورمرز را برعهده داشته است.

زمانی که به دیدن فیلمی علمی- تخیلی می رویم از قبل می دانیم که قرار است فضایی فراتر از دنیای خودمان را تجربه نماییم؛ اما مشکل وقتی است که فیلم به محتویات درونی و منطقی اش پایدار نماند.

مثلا وقتی که ما فیلم سوپرمن را می بینیم، تعجب ما از این نیست که او می تواند پرواز کند، بسیار قوی است و ...؛ اینها همه بخشی از شخصیت تعریف شده ی سوپرمن است. مشکل وقتی است که او برای نجات دوست خود که از آسمان خراش به پایین پرت شده است شیرجه می زند و بازوان خود را می گشاید و او در بازوان او می افتد.

آیا برخورد با بازوان سوپرمن مثل برخورد با دو ستون فولادی نیست؟ آیا نباید سوپرمن ابتدا سرعت خود را با سرعت سوط او هماهنگ می کرد؟

 

فیلم « کشتی جنگی » براساس بازی ای به همین نام ساخته شده است. ( یکی از هیجان انگیز ترین بازی هایی که با کاغذ می شود کرد! در صفحه ی بازی هر کس برای خود سرباز و هواپیما یا ناو و ... می کشد و باید با حدس زدن موقعیت نیروهای رقیب، نقطه ای را با خودکار علامت می زند که نشان از اژدر یا موشک خود دارد و با کپی شدن نقطه طرف مقابل بازی، اگر به نیروهای دشمن برخورد کرده باشد .... ، در دوران جنگ جهانی اول این بازی نسخه ی کاغذی اش ساخته شد و بازی پر طرفداری شد و در سال 1943 نسخه ی صفحه ای بازی نیز منتشر شد، بعدها نسخه های رایانه ای این بازی نیز منتشر شد.)

فیلم با الهام از این بازی و مشارکت شرکت « هسبرو »، یکی از عرضه کنندگان این بازی ، ساخته شده است. این بار نبرد دریایی قرار است بین چند کشتی جنگی جدامانده از اسکادران اصلی و سفینه های موجودات فضایی هوشمند اتفاق بیفتد و نتیجه ی نبرد به نبردی برای حفظ سرنوشت بشر تبدیل می شود.

ایده ی زمینه ی داستان با درهم آمیختن سه داستان در حوزه ی علوم آغاز می شود. ایده ی اول سیارات فراخورشیدی زمین مانند است. داستان فیلم در سال 2005 آغاز می شود. جایی که دانشمندان سیاره ای در کمربند حیات یک ستاره در خوشه ی گلیس را با پتانسیل میزبانی حیات کشف کردند.

این چنین سیاره ای برای اولین بار در سال 2010 مورد ادعا قرار گرفت و درباره ی آن بحث های زیادی هم مطرح شد اما سازندگان این فیلم برای پرهیز از یک به یک کردن داده ها، آن را به سال 2005 برده و به طور مشخص هم نمیی گوید کدام سیاره تا از انتقادات بعدی درامان بماند.

نکته ی دوم، پروژه ی ستی فعال است. پروژه ی ستی فعال یکی از آینده نگرانه ترین و در عین حال مهمترین پروژه های جست و جوی حیات هوشمند در بیرون زمین است. بخش اصلی این پروژه به گوش دادن به آسمان اختصاص دارد . ایده براین است که اگر تمدنی هوشمند و فناور در جایی از عالم وجود داشته باشد همانند خود ما اثر انگشت خود را به شکل تولید امواج الکترومغناطیس غیر طبیعی به جای می گذارد.

اگر زمان مناسبی سپری شده باشد، ما می توانیم این اثر انگشت را شناسایی کرده و صدای آنها را بشنویم. شاید درحالت خوشبینانه آن تمدن پیامی برای ما فرستاده باشد. در مقاطعی در پروژه ی ستی ، فازی به نام پروژه ی ستی فعال انجام شد. در این پروژه به کمک رادیو تلسکوپ های موجود، پیام های کد شده ای برای مناطقی از آسمان که حدس زده می شد امکان و شانس بیشتری برای وجود تمدن های بیگانه در آنها وجود دارد ارسال می شد.

اولین بار چنین پیامی با کمک رادیو تلسکوپ آرسیبو به مقصد خوشه ی ستاره ای ام 13 ارسال شد. در سال های 2008 و 2009 به کمک رادیو تلسکوپ 70 متری اکراین و یکی از پایگاه های ناسا متعلق به برنامه ژرفای فضا، پیام هایی برای ستاره ی گلیس 581، که منظومه سیاره جالب توجهی دارد ارسال شد. این دو پیام که به ترتیب با نام های پیامی از زمین و سلامی از زمین شناخته می شوند به ترتیب در سال های 2029 و 2030 به مقصد خواهند رسید.

در فیلم از این ایده استفاده شده و داستان بر مبنای ارسال پیامی از سوی مجموعه ای از رادیو تلسکوپ های هاوایی و تقویت آن با یکی از ماهواره های مداری به سوی سیاره ای فرا خورشیدی تازه کشف شده طراحی شده است.این پیام در فیلم در سال 2005 ارسال می شود.

ایده ی سوم در طراحی پیش زمینه داستان انتقاد هایی است که به طرح های ستی فعال وجود دارد. شاه بیت این نقدها، چندی پیش از زبان استفان هاوکینگ، منتشر شد و بحث های زیادی را نیز به همراه داشت. او معتقد بود تجربه تاریخی به ما نشان داده است که هربار تمدنی پیشرفته تر و دارای پیشرفت های فناورانه با جمعیتی کمتر توسعه یافته مواجه شده اند، نتیجه برای تمدن کمتر توسعه یافته فاجعه بار بوده است. برای مثال به داستان بومیان آمریکا نگاه کنید... چه می شود اگر اینبار ما بومیان باشیم؟؟....

سازندگان این فیلم هم از این ایده استفاده کردند و در یکی از صحنه های فیلم عین این جملات را به کار برده اند.

داستان فیلم پس از سال 2005 به سال 2010 بازمیگردد و زندگی دو برادر حاضر در نیروی دریایی را روایت می کند و درگیری های شخصی آنان را. در میانه ی رزمایش مشترکی ناگهان پاسخ فضایی ها با اسکادرانی کامل به زمین می رسد. یکی از سفینه های آن ها که تنها واحد ارتباطی این اسکادران فضایی به شمار می رفت، نزدیک جو زمین با یکی از ماهواره های زمینی برخورد و متلاشی می شود؛ بدین ترتیب بقیه ی گروه، ارتباط خود را از دست می دهند.

 

آنها در میانه ی اوقیانوس فرود می آیند و در اطراف خود سپری تشعشعی ایجاد می کنند. بدین ترتیب از ناوگان دریایی که مشغول تمرین بودند، سه ناو جنگی  درون این سپر باقی می مانند. آنها درگیر نبرد با کشتی های فضایی می شوند. بیگانگان قصد دارند از همان رادیو تلسکوپ ها برای ارتباط با مقر سیاره ی خود استفاده کنند و آنرا جایگزین سفینه ی از دست رفته ی خود کنند.

 

در میانه ی این نبرد دریایی، ناو باقی مانده در محوطه با استفاده از سیستم ماهواره ای هشدار سونامی به بررسی امواجج زیر سطحی می پردازد تا محل کشتی های فضایی را مشخص کند. این قسمت فیلم به صفحه ی بازی نبرد ناو شباهت پیدا میکند که دریک محوطه ی جدول بندی شده باید محل بعدی ناو دشمن را حدس زد. پس از غرق شدن ناو های زمینی، بازمانده ها به ناو جنگی قدیمی ای می روند و به کمک بازنشتگان ارتش آن را راه می اندازند و رادیو تلسکوپ را نابود کرده و سپر را به کلی از کار می اندازند. در پایان فیلم از کسانی که زمین را نجات داده اند تقدیر می شود.

در نهایت در یکی از سکانس های پایانی ( برای ساختن قسمت دوم فیلم ! ) نشان داده می شود که موجودات فضایی هنوز حضور دارند.

تعدادی سوال بی جواب :

1- تمدنی هوشمند و تا به دندان مسلح چطور نمی تواند وجود ماهواره ای را در مسیر خود تشخیص دهد و با آن برخورد می کند؟ آیا نمی توانست آن را نابود کند؟

2-  چطور درون سپری که به زحمت می شود چند پیام رادیویی را با مرکز مخابره کرد، داده های ماهواره ای سیستم هشدار سونامی عبور می کند؟

3- چرا چنین مهاجمان بی رحمی که بدون کوچکترین پیامی به زمین حمله کرده اند ابتدا ناو جنگی مزاحم را نابود نمی کنند؟

4- چرا در این فیلم چند نقش به ریحانا داده شده است؟ نقشی فرعی که برای اینکه مدت کافی جلوی دوربین باشد ، همزمان تفنگدار نیروی دریایی، مسوول شلیک تسلیحات ، مسوول ارتباطات رادیویی و عضو تیم ملوانی است؟

5-چطور در مراسم تقدیر، خبری از بزرگان کشور ها نیست؟

6-چطور وقتی کشتی فضایی غول پیکر از آب بالا می آید و امواج بزرگی ایجاد می کند، امواج آن تاثیری حتی بر قایق گشت زنی ندارد؟

7- و .....

فیلم از دید علمی حتی با منطق داستان های علمی – تخیلی ، ضعف های ساختاری زیادی دارد. نمونه های بالا برخی از مهمترین های آن بود.

به نظر می رسد فیلمی که قرار بود پدیده ی مهم تابستان امسال شود، شانسی دربرابر فیلم های بزرگ امسال که اتفاقا بسیاری در زمینه ی علمی – تخیلی بودند مانند آونجرز، خیزش شوالیه ی سیاه بتمن، سفید برفی و مرد شکارچی، کارزار های گرسنگی و ... حتی در برابر فیلم قبلی تهیه کنندگانش ترانسفورمرز نیز در رده ای بسیار پایین تر قرار می گیرد.

ولی در مجموع دیدن آن خالی از لطف نیست.

 

دسته بندی : فیلم و کتاب معرفی فیلم ها و کتابهای دیگر

بازدید : 453

برچسب ها : کشتی جنگی , فیلم کشتی جنگی , بررسی فیلم کشتی جنگی , فیلم Battleship , فیلم battle ship , نقد و بررسی کشتی جنگی , نقد و بررسی فیلم های جدید , عقاب جادویی ,
سه شنبه 18 مهر 1391 | 20:2 | نویسنده : ParSa
مطالب مربوط
Say Some thing!
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتینام ارسال کننده: فرشته

دوست دارم این فیلم رو ببینم
مخصوصا که لیام بازی کرده و ازش حسابی خوشم میاد
1391/8/12 || 21:45


.: Weblog Themes By Skin98 :.

پيوندهاي روزانه
امکانات
Review http://www.magiceagle.rzb.ir/ on alexa.com

بهترين كدها در صبادانلود

پشتیبانی
قالب طراحی سایت
ابزار پرش به بالا
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
br b